ciekawostki - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Molier jest – obok Szekspira – pisarzem chyba najbardziej teatralnym, jaki istniał. Każde słowo, jakie napisał, rodzi się z teatru i dla teatru. Scena była dlań ukochaniem i celem; nawet nie troszczył się o wydawanie drukiem swych komedii. Na scenie żył, tworzył, na scenie umarł.”
Tadeusz Żeleński – Boy. Wstęp do Dzieł Moliera.

Molier: „Jeśli zadaniem komedii jest poprawiać przywary ludzkie, nie pojmuję, czemu niektóre z nich mają być pod tym względem uprzywilejowane. Ta, o której mowa, bardziej niż inne groźna jest dla społeczeństwa; widzieliśmy zaś, że gdy chodzi o poprawę błędów, wpływ teatru może być nader znaczny. Najpiękniejsze usiłowania poważnej moralności okazują się zazwyczaj mniej potężne aniżeli bicz satyry, gdy chodzi o poprawę, nic tak skutecznie nie wpływa na ludzi niż odmalowanie ich przywar. Najstraszliwszy cios zadaje się ułomnościom, wystawiając je na szyderstwo świata. Ludzie znoszą z łatwością przyganę, ale nie szyderstwo. Człowiek godzi się na to, iż może być zły, ale nikt nie godzi się być śmiesznym.”
Przedmowa do Świętoszka, 1669, przełożył Tadeusz Żeleński – Boy. (Cytat z: “Między tekstami. Język polski.” Część druga. S. Rosiek, R. Grześkowiak, E. Nawrocka, B. Oleksowicz)

Czy zauważyłeś, że....
Tartuffe pojawia się przed oczami widzów dopiero w III akcie komedii? Wcześniej tylko o nim słyszymy, wzrasta nasza ciekawość. Pomysł Moliera uznano za nowatorski i oryginalny.

Czy wiesz, że...
Autorem postaci i legendy Don Juana był mnich – dominikanin (również dramaturg), hiszpański Tirso de Molina. Wzorzec okazał się bardzo popularny, najwięksi podejmowali temat uwodzenia i historii Don Juana: Molier, Byron (poemat „Don Juan”), Puszkin (tragedia „Kamienny gość”), Tadeusz Rittner (sztuka „Don Juan”). Choć my postrzegamy tego bohatera jako pozbawionego moralności rozpustnika, we wczesnych przekazach hiszpańskich romansów widziano go jako buntownika przeciw ograniczającym konwenansom świata.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Świętoszek - streszczenie
2  Świętoszek - plan wydarzeń
3  cytatyKomentarze: ciekawostki

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-13 20:54:54

kasiu nie powiedzialbym...to naprawde dobra ksiazka i nie wydaje mi sie zeby byla pisane jakims niewiarygodnie trudnym jezykiem...a gdybys jeszcze zobaczyla spektakl w teatrze to calkiem zmienilabys zdanie...ale cóż tak to jest jak ktos nie czyta a sie wypowiada...


2018-10-13 16:25:02

Ja tam własnie wczoraj przeczytałek cała ksiazke hmm.. w 4 godz 5 co prawda malo czytam ksiazki lecz w pełni zrozumiałem tresc lektory i własnie za godzinke mam spr z niej :D heh ...........powodzonka w zyciu :D


2018-10-12 21:09:56

a Kasiu czy wiesz ze to jedna z najslynniejszych komedii?napisana przez jednego z najlepszych komediopisarzy świata? chcialabym zobaczyc zebys np. Ty powiedziala to mojemu profesorowi ciekawe czy zostaly by z Ciebie resztki..


2018-10-12 14:59:08

oj kasiu, kasiu głupie z ciebie dziewcze, skoro nie potrafisz zrozumieć tak prostej lektury jak świętoszek!!! Jak ty sobie w życiu dajesz radę? Książka ta głupio zrozumiana może być tylko przez głupich ludzi.


2018-10-11 21:21:11

Lektura Świętaszek wzbudza we mnie bardzo pozytywne wrażenie! Czytając książkę poczułam wenę gry w teatrze!Zachęcam wszystkich do przecztania i gorąco pozdrawiam!
Streszczenia książek
Tagi: