Świętoszek - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nie może ujść mu płazem bezczelność zbrodnicza.
Pozwólcie mi, nauczę rozumu panicza,
Ubiję go na miejscu i skończę rzecz całą.”Kleant przemawia do jego rozsądku i powstrzymuje owe zamiary.

Scena trzecia.
Osoby: Pani Pernelle, Orgon, Elmira, Kleant, Marianna, Damis, Doryna.


Pani Pernelle nie chce uwierzyć w nieuczciwość Świętoszka. Uważa, iż są to jedynie kłamstwa kierowane pod jego adresem przez zawistnych ludzi, gdyż: „Wszak człowiek poczciwy wszędzie zawiść budzi.” Na te słowa syn tłumaczy, iż na własne oczy widział, jak Tartuffe namawiał Elmirę do zdrady. Jednak starsza pani sądzi, iż nie zawsze to co się widzi powinno stać się ostatecznym dowodem. Dodaje: „Winieneś był czekać na jawniejszy dowód.” Kleant przerywa rozmowę i stwierdza, że tymczasem należałoby udobruchać Świętoszka i spróbować znaleźć sposób udaremnienia jego zamiarów.

Scena czwarta.
Osoby: Orgon, Pani Pernelle, Elmira, Marianna, Kleant, Damis, Doryna, Pan Zgoda.


Do domu przybywa Pan Zgoda, który twierdzi, że ma jakąś wiadomość od Tartuffe’a, a która ma ucieszyć Orgona. Okazuje się, że przybył on z nakazem opuszczenia domu przez Orgona i całą jego rodzinę. Pozwala jednak mieszkańcom pozostać w domu aż do następnego dnia. Sam natomiast zabiera klucze do domu i pozostaje w nim na noc razem z dziesięcioma strażnikami, którzy następnego poranka mają pomóc wynieść z domu wszystkie przedmioty. Orgon żegna go słowami:
„Bogdajś kark skręcił razem z tym co cię wyprawił!”
Scena piąta.
Osoby: Orgon, Pani Pernelle, Elmira, Kleant, Marianna, Damis, Doryna.
Pani Pernelle dopiero teraz uwierzyła w niegodziwość Świętoszka. Doryna kpi z jej wcześniejszego niedowierzania. Elmira zaś radzi, aby rozgłosić zdradę Tartuffe’a, co może utrudnić mu wykonanie jego niecnych zamiarów.

Scena szósta.
Osoby: Walery, Orgon, Pani Pernelle, Elmira, Kleant, Marianna, Damis, Doryna.


Przybywa Walery z wiadomością, że Świętoszek doniósł o kontaktach Orgona z uciekinierem oskarżonym o zdradę stanu. Mówi też, że Tartuffe przekazał obciążające Orgona dokumenty. Radzi panu domu, aby czym prędzej opuścił miasto, gdyż:

„Przeciw panu już dane rozkazy,
A, dla większej pewności, on sam ma zlecenie
Z pomocą zbrojną sprawić twoje uwięzienie.”


Scena siódma.
Osoby: Tartuffe, Oficer Gwardii, Orgon, Pani Pernelle, Elmira, Kleant, Marianna, Walery, Damis, Doryna.

Próbę ucieczki Orgona udaremnia Tartuffe, który przybył z żołnierzami i nakazał aresztować pana domu. Wygłosił mowę na temat wyższości powinności wobec państwa nad powinnością wobec swego dobroczyńcy („Tak, przyznaję, iż byłeś dla mnie dość łaskawym; Lecz służby księcia dla mnie są najpierwszem prawem.”)

Świętoszek na zarzuty, iż przyjął majątek od zdrajcy, mówi do Oficera Gwardii, że już czas zakończyć tę sytuację i dodaje: „Powinność swoją czyń pan, z swojej łaski.” Tymczasem nie Orgon, lecz Tartuffe zostaje aresztowany, jak powiedział Oficer, z rozkazu samego księcia, który w osobie Świętoszka rozpoznał poszukiwanego od dawna przestępcę. Za oddane przez Orgona niegdyś księciu usługi, unieważnił akt darowizny i uwolnił go od zarzutu zdrady. Świętoszek zostaje odprowadzony do więzienia, zaś domownicy cieszą się z szczęśliwego zakończenia:


„DORYNA: Niebu niech będą dzięki!
PANI PERNELLE: No! Wygrana sprawa!
ELMIRA: Jakiż radosny obrót!
MARIANNA: Czy to sen czy jawa!”


Scena ósma.
Osoby: Pani Pernelle, Orgon, Elmira, Marianna, Kleant, Walery, Damis, Doryna.

Kleant napomina Orgona, aby pohamował swe emocje:
„Panuj nad swoim porywem;
Nie poniżaj sam siebie wybuchem zelżywym.
Zostaw nędznika losom jego przeznaczenia (...)”

Orgon uznaje słuszność słów Kleanta i zapowiada nagrodzenie wierności Walerego oddaniem mu za żonę Marianny.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Pozostali bohaterowie Świętoszka
2  Charakterystyka Tartuffe’a – Świętoszka
3  Molier - biografiaKomentarze: Świętoszek - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-18 15:53:26

Fajny ten Świetoszek nawet... myślałam że to badziewie ale jednak nie... Streszczonko fajne przeczytalabym ksiazke ale niestety biblioteka nie posiada takowej... :/ no coż trudno przydalo sie chociaz to... :) Pozdro dla Tusi he he nie buntuj sie tak... buźka


2018-08-17 17:33:59

a ja chciałbym wiedziec dlaczego takie lektury do czytania zadają jak żadnego konkretnego morału nie ma ani żadnej pointy. w każdym razie wielkie dzięki za streszczenie i za to że możemy sobie oszczędzic czytania Barokowego M jak Miłośc


2018-08-15 14:14:37

Streszczenie jest ok. Przyda się. Przy okazji miałem niezły ubaw czytając komentarze na tej stronie, kiedy każdy próbuje być mądrzejszy, rozpisując się przy tym nie wiem po jaką cholerę. ;)


2018-08-13 20:25:08

Po przeczytaniu tego streszczenia wiem chyba wszystko... oczywiście co najistotniejsze;). 1-szy raz czytałem na klipie makbeta no i dostalem 5... a teraz "swiętoszek" na jutro. Fajnie że jest takie streszczenie w necie:) PZDR


2018-08-12 20:36:15

dziekuje, czytałam świętoszka w gim i teraz muszę szybko powtórzyć, to jedsyna na strona na której są sensowne streszczenia z których cokolwiek wynika.
Streszczenia książek
Tagi: