Charakterystyka Tartuffe’a – Świętoszka
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tytułowy bohater sztuki Moliera, Tartuffe, jest mężczyzną w średnim wieku, o dużym uroku osobistym. Najczęściej określany bywa jako obłudnik, choć towarzyszą mu również inne przymiotniki o negatywnym wydźwięku, jak na przykład: próżny, wyrachowany, niewdzięczny, zachłanny, przebiegły, bezwzględny. Swój prawdziwy charakter skrywa pod powierzchnią fałszywej pobożności. Udając cnotliwego i skromnego chrześcijanina, jest jednocześnie człowiekiem, który lubi uciechy życia doczesnego – nie stroni od dobrego jedzenia, rozkoszy cielesnych oraz kosztowności. Przybiera maskę osoby głęboko wierzącej, chętnie niosącej pomoc innym – jeszcze biedniejszym od siebie, a także umiejącej dotrzeć do ludzkich uczuć. Jednocześnie jest świetnym psychologiem, gdyż bez problemu umie zdobyć zaufanie zarówno Orgona, jak i jego matki – pani Pernelle.

Orgon, zafascynowany jego „pobożnością”, zaprasza go pod własny dach nie przypuszczając, co czeka go ze strony przybysza. Świętoszek pozorami religijności i skromności bez większych problemów „obkręca sobie wokół palca” pana domu i jego matkę. Ci natomiast nie tylko strofują najbliższych, którzy nie postrzegają Tartuffe’a jako pobożnego i cnotliwego, lecz swym zachowaniem działają na szkodę całej rodziny. Pozostali jej członkowie oraz służba nie dali się zwieść grze oszusta. W domu Orgona Tartuffe pełni funkcję osoby troszczącej się o ład, zachowanie religijności, honoru i dobrego imienia. Jednocześnie we wszystkim doszukuje się grzechu. Usiłuje udzielać domownikom rad i wskazówek, za co Orgon jest mu wdzięczny. Swoim przybyciem do domu Orgona wprowadza niezgodę między nim a resztą rodziny. Pan domu, będąc całkowicie zaślepionym jego rzekomą świętością, nie zauważa, że przybysz usiłuje uwieść mu żonę, a jednocześnie chce ożenić się z jego córką, aby stać się właścicielem jego majątku. Tak też się dzieje, lecz nie wskutek małżeństwa z Marianną, a w wyniku darowizny ofiarowanej mu przez jego dobroczyńcę.

Prawdziwe zamiary Świętoszka zostają zdemaskowane w wyniku zasadzki przygotowanej przez Elmirę. Dopiero wówczas Orgon i pani Pernelle dostrzegają prawdziwe oblicze Tartuffe’a. Gdy oczom wszystkich mieszkańców ukazał się rzeczywisty obraz gościa przebywającego w ich domu, cyniczny oszust wyrzuca z domu Orgona i całą rodzinę. W tej scenie ukazuje swą bezwzględność i przebiegłość. Nie towarzyszy mu skrucha ani poczucie winy. Postanowił zawiadomić króla o powierzonych mu w tajemnicy przez Orgona dokumentach, jednak jak się później okazało, przysporzyło mu to tylko kłopotów, zaś całej rodzinie sprawiedliwego zakończenia całej sprawy. Król bowiem rozpoznaje w nim poszukiwanego od dawna przestępcę, zaś Orgonowi zwraca powierzony niegodziwcowi majątek.
  Dowiedz się więcej
1  Molier - biografia
2  Pozostali bohaterowie Świętoszka
3  Świętoszek - plan wydarzeńKomentarze
artykuł / utwór: Charakterystyka Tartuffe’a – Świętoszka


 • Bardzo krótkie i ogólne. Chciałem sprawdzić jak ta charakterystyka ma się do mojego wypracowania maturalnego. Wszystko tu zaprezentowane zostało ujęte w mojej pracy (i jest tego trochę więcej), więc jestem dobrej myśli. Poczekam do jutra na oficjalny klucz odp.
  Izwor (izwor142 {at} wp.pl)

 • pewnie,że czytając książkę możemy wyłapac najmniejszy szczegół,ale jak ktoś bardzo szybko potrzebuje pracę a nie ma czasu...to bardzo pomocne są takie streszczenia,ludzie którzy je piszą są godni podziwu[dzięki bardzo]pozdro!!
  basia ()

 • polecam przeczytanie książki, uśmiać się można :) Teraz jak zwykle po przeczytaniu lektury doinformowuję się czytajac opracowanie, charakterystyka bardzo fajna :)
  ewa ()

 • streszczenie jest dobre ,szybko sie czyta i jest poprostu wygodniej. Ale na maturze to nie wystarczy, lepiej sie poswiecic i przez te 3/4 lata czytac lektury bo szczegóły tez sa wazne.
  Martyna (marpes1 {at} wp.pl)

 • film czy książka byle by było na temat :D Ja człowiek biznesu nie mam czasu na czytanie lektur i oglądaniu filmów...więc korzystam z opracowań które znacznie szybciej przyswajają część tematyki która w połączeniu z improwizacją i bujną wyobraźnią da nam więcej niż przeczytanie całej książki a przy tym trochę śmiechu jeśli fantazja nas poniesie :d
  Shokata (emtec1234 {at} wp.pl)

 • hehe :) bosko :) dzieki!!!!!!!!!! nie przeczytałam ksiazki a przed chwilka sie dowiedziałam że jutro przerabiamy... a tu 10 minut i wszycho wiem!!! :) dzieki!!! wiecej takich :) pozdrawiam :*
  alicja ()

 • Opracowanie świetne:) A co do dyskusji to zgadzam się z innymi że należy najpierw przeczytać książkę a potem obejrzeć film. Film może nam pokazać nam inny punkt widzenia a także odświeżyć wiedzę. :)
  marcysia ()

 • Jeśli chodzi o takie lektury jak "Potop" czy "Krzyżacy" itp. tomiska to uważam, że mimo wszystko najpierw trzeba jakoś zmęczyć przeczytanie książki, albo chociaż bardziej rozbudowanego streszczenia. Są to utwory typowo historyczne i nie czytając najpierw o wydarzeniach jakie działy się wówczas, możemy nie załapać tak do końca o co chodzi w filmie. A z tym, że każda lektura powinna mieć film oparty na jej treści.... hmmmm.... No z jednej strony to by było udogodnienie, ale z drugiej... Pomyślcie; Skoro teraz tak niechętnie większość z nas czyta lektury, kto czytałby je gdyby każda z nich miała swoją ekranizację? Praktycznie nikt.Przyznajmy się przed samym sobą że jestesmy narodem leniwców i gdyby nie przymus to żadko kto zabrałby się za te flaki z olejem jakimi są te wszystkie historyczne księgi. Wiedzielibyśmy ewentualnie tylko tyle ile zawarł reżyser w filmie, co niekiedy jest tak odmienne od książki, że przerabianie lektur na tej podstawie nie miałoby sensu.
  Achaja (www.anka123 {at} vp.pl)

 • is the best!!!!!!!!!!! nic nie wiedziałąm o co chodzi w tej książce a tu po przeczytaniu takiego łądniutkiego streszczenia i opisie bohaterów wiem juz prawie wszystko o co w tym czymś chodzi:-P mam nadzieje ze inni tez popierają moje zdanie:)))))) chce jutro dostac z tego chociaz 4!! trzymac kciuki za mnie:-D pozdrawiam:-)
  Świnice city:))) ()

Tagi: