Świętoszek - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Scena trzecia.
Osoby: Elmira, Tartuffe.


Świętoszek usiłuje uwodzić Elmirę. Wypowiada słowa radości na temat jej powrotu do zdrowia. W przyległym pokoju rozmowę podsłuchuje Damis. W tym czasie Tartuffe pozwala sobie na coraz większą poufałość względem żony Orgona: chwyta jej dłoń, kładzie rękę na kolanie zapewniając przy tym o swej szczerej przyjaźni. Elmira mimo jego usiłowań zachowuje odpowiedni dystans. Tartuffe wyznaje swe uczucie do niej i namawia ją do zdrady. Elmira oświadcza, iż zachowa w tajemnicy ich spotkanie pod warunkiem, że on zrezygnuje z zamiaru poślubienia Marianny.

Scena czwarta.
Osoby: Elmira, Damis, Tartuffe.


Damis, który wcześniej podsłuchiwał rozmowę Elmiry z Tartuffe’em, zamierza o wszystkim poinformować ojca i tym samym zdemaskować Świętoszka. Elmira usiłuje powstrzymać jego zamiary.

Scena piąta.
Osoby: Orgon, Elmira, Damis, Tartuffe.


Damis opowiada ojcu o zalecaniu się Tartuffe’a do Elmiry. Ta stwierdzając, iż nie było potrzeby informowania męża o całym zajściu, gdyż doskonale sama sobie poradziła, wychodzi do swego pokoju.

Scena szósta.
Osoby: Orgon, Damis, Tartuffe.


Wobec oskarżeń Damisa, Tartuffe przyjmuje postawę fałszywej pokory. Zaczyna nawet sam zachęcać Damisa, aby ten nazwał go „nędznikiem, zdrajcą podłym, złodziejem, łotrem, rozbójnikiem”. Klęka nawet przed Orgonem i prosi, aby ten wyrzucił go z domu jako grzesznika. Pan domu ujęty postawą Świętoszka stwierdza, że słowa Damisa są kłamstwem, gdyż jak wszyscy domownicy jest on niechętny Tartuffe’owi i chciałby pozbyć się go z domu. Rozzłoszczony Orgon wydziedzicza, wyklina i wypędza syna z domu. Mariannę zaś postanawia tego samego wieczoru wydać za mąż za Świętoszka.

Scena siódma.
Osoby: Orgon, Tartuffe.


Tartuffe postanawia wspaniałomyślnie przebaczyć Damisowi, czym wzbudza jeszcze większą niechęć ojca do syna. Oznajmia również, że zamierza opuścić dom, w którym wszyscy są przeciwko niemu. Jednak dla Orgona jest to jedynie dowód jego niewinności, dlatego też prawie nakazuje mu pozostać. Świętoszek zgadza się, ale chce równocześnie przebywać jak najdalej od jego żony, aby odsunąć od siebie wszelkie podejrzenia. Pan domu nie godzi się na to i chce, aby był on osobistym jej strażnikiem i towarzyszem. Postanowieniem tym okazał jak bardzo ufa słowom Tartuffe’a. Właśnie jemu postanawia zapisać cały swój majątek.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 


  Dowiedz się więcej
1  Komedia jako gatunek literacki
2  Komizm – wyjaśnienie pojęcia, rodzaje komizmu
3  Charakterystyka Tartuffe’a – ŚwiętoszkaKomentarze
artykuł / utwór: Świętoszek - streszczenie


 • Nie czytam lektur i śmiać mi sie chce z nadętych kujonów (pewnie pasztety, których nikt nie chce tknąć) którzy wypisują tutaj takie głupoty, że jak ktoś nie czyta lektur to nie jest Polakiem i tak dalej. Żałosne ^^
  Nieczytamlektur ()

 • Jak ja uwielbiam książki i streszczenia które zaczynają się w środku akcji i początku trzeba się domyślać jeszcze nauczycielka z polskiego jest taka dzika
  ja nie mogę (flesu24 {at} gmail.com)

 • Ludzie, po co Wy się kłócicie! Jestem humanistka, kocham czytać książki - "Lalkę" np. przeczytalam dwa razy, a przeczytam po raz trzeci, gdy niedlugo będziemy omawiać, "Potop" co najmniej 10 razy, bo kocham Sienkiewicza itd. A np. "Świętoszka" przeczytalam, a nie pamiętam treści zbytnio, więc streszczenie po prostu odświeża mi pamięć, a wrażenia z lektury zostają mimo to. Też nie lubię streszczeń, uważam, że są głąby, które czytają tylko streszczenie i coś takie powinno być tropione i surowo zakazywane ;D. Ale czasem streszczenia spelniaja pozytywną funkcję.
  mix ()

 • Streszczenie jest ok. Przyda się. Przy okazji miałem niezły ubaw czytając komentarze na tej stronie, kiedy każdy próbuje być mądrzejszy, rozpisując się przy tym nie wiem po jaką cholerę. ;)
  TenLepszy (niedotyczy.gmail.com)

 • Bardzo pomocne streszczenie. Polecam przeczytanie nawet po wczesniejszym zapoznaniu sie z calkowita trescia ksiazki. W skali od 1 do 5 daje 6 . ; ]
  Paweł ()

 • {at} Zdziwiona. Skąd możesz wiedzieć, że to streszczenie jest dobre skoro napisałaś:jutro sprawdzian a ja zapomniałam o lekturze. Może Ci się tylko tak wydawać. :P Pozdro
  Filip (RasMuha {at} interia.pl)

 • Ludzie ale macie problemy! Fakt, cyberprzestrzeń dominuje światem z dnia na dzień coraz bardziej, ale nie znac się i kłucic komentując streszczenie lektury?!?!? Niech sie każdy sobą zajmie to będzie dobrze.... A streszczenie świetne i bardzo przydatne, jutro sprawdzian a ja zapomniałam o lekturze.... W takich sytuacjach streszczenia są właśnie niezastąpione
  Zdziwiona ()

 • Panie o nazwie "..." sugeruję żebyś nie podważał "głębi" lektur szkolnych ponieważ napisali je i wpisali do kanonu z pewnością ludzie mądrzejśi od ciebie,a mówiąc że ich nie czytasz tylko się ośmieszasz.
  ;) (...)

 • Kolega chciał się pochwalić, a dał bardzo niemądry komentarz. Studiuję polonistykę i śmiem twierdzić, że nie da się poznawać literatury bez jej czytania. Te wszystkie Twoje regułki, biografie i cytaty nic nie znaczą bez tekstu, do którego możesz się odwołać. To jak czytać kamasturę bez ilustracji i nigdy nie uprawiać seksu. Wszystkie lektury są płytkie i nużące? Owszem, pewnie niektóre są, i to nawet wiele. Ale napewno nie wszystkie, świat nie jest czarno-biały. Po za tym skąd możesz wiedzieć, jakie są naprawdę, skoro po przeczytaniu kilku stron je odłożyłeś (jeśli je, oczywiście, przeczytałeś). Może Ty jesteś zbyt płytki, by zanurzyć się, jak to sam napisałeś, w ich głębię. Nie ma co się dziwić, skoro opierasz się tylko na "regułkach". Nazywasz osoby komentujące nad Tobą "mądralami", a później znowu twierdzisz, że są "głupkami". Rozdwojenie jaźni? Wyzywasz ich, że jeśli czytają literaturę i coś to wnosi w ich życie, są głupi. Nie widzę żadnego racjonalnego uzasadnienia tego zdania, kto by w sumie takie znalazł? Osoby, które nie czytały literatury są dla mnie analfabetami. Warto coś w życiu wiedzieć i znać, a nie tylko iść na łatwiznę- jak żeś mnie Boże stworzył.. Jestem przekonana, że to Ty niewiele wiesz i z tej głębokiej niewiedzy wynika krytyka innych osób. Pozdrawiam.
  Em. ()

Tagi: